Kampania "Reumatyzm Ma Młodą Twarz"Na pewno znacie Kasię Frąckowiak z bloga Coeurs de Foxes. Przeprowadziłam z nią krótki wywiad i pisałam też o jej książce. Właśnie z tej autobiografii dowiedziałam się, że Kasia choruje na bardzo rzadką przypadłość - młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Wiem, że to trudny temat i mogę się tylko domyślać, jak trudne było opisanie tych wszystkich przeżyć towarzyszących pojawieniu się choroby w życiu 13-latki - potrzeba do tego ogromnej odwagi i walki z samym sobą
O tym właśnie jest ten wpis - kilka dni temu Kasia napisała do mnie wiadomość z prośbą o opublikowanie informacji na temat kampanii, w której bierze udział - "Reumatyzm ma młodą twarz".
Jej celem jest przełamywanie stereotypów i zwiększanie świadomości społecznej na temat chorób i problemów im towarzyszących.
Jak dwudziestolatka może chorować na coś takiego? Przecież to choroba starszych ludzi! Aaa, więc po prostu łupie cię na zmianę pogody? Zazwyczaj takie są nasze pierwsze skojarzenia... jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.

Z informacji prasowej:
"Pod hasłem „reumatyzm” kryje się ok 200 chorób, które dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć czy rasę. Ocenia się, że cierpi na nie ponad dziewięć milionów Polaków – statystycznie, co czwarty. Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) dotykają najczęściej osób młodych, wieku 30 – 50 lat. W ciągu kilku lat mogą doprowadzić chorych do niepełnosprawności. Coraz częściej atakują jednak dzieci, a czasem nawet niemowlęta.
Na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje według różnych szacunków od 300 do 500 tysięcy osób w Polsce. Niestety, dokładna przyczyna tych chorób nie jest znana. Udowodniono jedynie, że wszystkie wiążą się z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są to schorzenia nieuleczalne, z którymi trzeba walczyć, dbając o jak najlepszą jakość życia młodych chorych. Dlatego tak ważne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy."

Organizatorem ogólnopolskiej kampanii Reumatyzm Ma Młodą Twarz – zwiększającej świadomość na temat chorób reumatycznych i konsekwencji z nimi związanych – jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Więcej możecie przeczytać na blogu Kasi TUTAJ oraz na oficjalnej stronie kampanii

Comments