#184
Jak pewnie część z Was zauważy, zmienił się wygląd Purpurowej Karuzeli. Jeśli chodzi o HTML i inne sprawy tego typu, to jestem totalnym nieogarem, dlatego milion rzeczy wymaga jeszcze dopracowania. Staram się i metodą prób i błędów zmieniam szatę graficzną bloga. To mały krok dla ludzkości, ale wielki krok dla mnie, ponieważ kompletnie się na tym nie znam!

Dlatego wolę przejść do tej części, o której bez sylabizowania jestem w stanie powiedzieć więcej, mianowicie do dzisiejszej stylóweczki. Mam wreszcie moją pierwszą dwurzędową marynarkę z Zaful  (o tym trendzie pisałam już TUTAJ) - jest czerwona, choć marzyłam o brązowoszarej w kratę, ale jak to się mówi - darowanemu koniu w zęby się nie zagląda! Więc mam tę czerwoną dwurzędową marynarkę i wreszcie mogę poszaleć z latami 80. Wygrzebałam nawet wielkie kolczyki-koła, pochodzą chyba jeszcze z czasów gimnazjalnych. Czuję się trochę jak Madonna, choć w wersji minimalistycznej. 

Dajcie znać, co sądzicie o nowej szacie graficznej! 
double-breasted jacket - Zaful, turtleneck - Kas Kryst, shoes - 67

Hello everyone! As some of you might have noticed, I changed the look of my blog a little bit. I am such an ignorant when it comes to all of this HTML stuff, so I am really happy that I managed to do it on my own. Of course I know there is a lot more to do to make it look better, but I prefer to talk about clothes rather than this.
So I finally own my first double-breasted jacket (I was writing about this trend HERE). The jacket is from Zaful and it's in bright red, so it's gonna be definitely a statement piece in my wardrobe. Now I can create more 80s style outfits, this decade is really inspiring. I even found my old hoop earrings! I think they are from, like, 12 years ago? I feel like early Madonna, in minimalistic version, haha!
Let me know what you think about the 80s trend and of course about my new blog layout!

Also one more thing!
There is still Zaful Valentine's Day 2018 Special Promotion - you can get 10% off with the code ZafulChen

Comments

 1. Pięknie

  Zapraszam do siebie,
  Miłego wieczoru, xx Bambi

  ReplyDelete
 2. I like the new blog layout! :DDD Reminds me that mine could use a good freshening up, as well. Hehe. I took one look at those jeans and how well they fit you and I just feel like I need some light wash mom jeans, now. You've inspired me! Loving the bright red blazer, too. Perfect cherry on top!

  - Anna

  www.melodicthriftychic.com

  ReplyDelete

Post a Comment