Books #10: Rzeczowo o modzie męskiej - Michał Kędziora


Od szczenięcych lat robiłam wszystko, by wyglądać najmniej elegancko jak to tylko możliwe. Lubiłam zwracać na siebie uwagę i łamać schematy - nawet na obronę przyszłam w trampkach i dżinsach w groszki. Moda męska była dla mnie czarną magią; wiedziałam tyle, że błyszczący garnitur to kicz i że raczej nie wypada dobierać krawata pod kolor sukienki partnerki. Dopiero dorosłe życie wymogło na mnie bardziej oficjalny dress code, bo jednak niezręcznie byłoby pokazać się na rozmowie kwalifikacyjnej w T-shircie z zespołem i jeansach. 


Mniej więcej w tym samym czasie mój narzeczony (a od roku mąż) postanowił zmienić styl ze sportowego na bardziej 'dojrzały'. Zbiegło się to akurat z przygotowaniami do ślubu i wyborem odpowiedniego garnituru. Tak właśnie trafiłam na blog Mr. Vintage, który do tego stopnia mnie zafascynował, że przeczytałam go w kilka dni od deski do deski. Nagle świat męskiej mody stanął przede mną otworem. Przy okazji wertowania bloga dowiedziałam się, że jego autor wydał książkę i oczywiście jak zawsze w moim przypadku, znalazłam ją kilka dni później na przecenie."Rzeczowo o modzie męskiej" zawiera rozdziały poświęcone kolejnym elementom męskiej garderoby, porady odnoścnie zmiany stylu, ciekawostki na temat pochodzenia poszczególnych materiałów, oraz najczęściej popełniane błędy. Taki "Mr. Vintage" w pigułce. Niektórzy zarzucają autorowi, że jego książka to nic odkrywczego, jedynie podstawowa, elementarna wiedza, którą każdy stylowy facet powinien mieć w małym palcu. Owszem, powinien! Ale co zrobić, jeśli w sklepach wciąż słyszy się, że nogawka spodni powinna sięgać obcasa, długość rękawów marynarki sprawdza się wyciągając ręce przed siebie, a brustaszę myli się z butonierką? Takiej książki brakowało na naszym rynku. Z pewnością nie jest to pozycja dla miłośników Pitti Uomo, którzy z wypiekami na twarzy śledzą, czy w przyszłym sezonie poszetki będą gładkie czy może w prążek a nogawka spodni podniesie się o 3 milimetry. Jednak dla kogoś, kto z eleganckich rzeczy w szafie posiada parę dżinsów, koszulę w kratę i maturalny garnitur, a chciałby wyglądać nieco bardziej poważnie, ta książka będzie strzałem w dziesiątkę i idealnym wprowadzeniem w świat klasycznej męskiej mody. 
"Rzeczowo o modzie męskiej" to encyklopedia opisująca kolejno wszystkie elementy męskiego ubioru, nie pomijając dodatków i butów, przewodnik po rodzajach tkanin, poradnik jak dobrać odpowiedni rozmiar i uniknąć najczęściej popełnianych błędów, oraz - co chyba najważniejsze - jak zbudować podstawową bazę garderoby i jak łączyć ze sobą poszczególne elementy by zawsze wyglądać stylowo ale nie wydawać fortuny. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i stylu życia, do wyboru mamy 3 style: casual, smart casual i formal. Każda strona opatrzona jest zdjęciami, tak by łatwo było zwizualizować sobie co to są te wszystkie poszetki, windsory i derby. Nie zabrakło również rozdziału poświęconego pielęgnacji odzieży i obuwia, o czym często się zapomina. 
Uważam, że jest to doskonała ksiązka dla mężczyzn, którzy wkraczają w dorosłość i chcieliby posiąść podstawową wiedzę na temat kodu ubioru, dla tych, którzy wchodzą na nową ścieżkę zawodową lub po prostu chcieliby zmienić swój wizerunek na bardziej oficjalny. Na pewno mogę ją też polecić innym kobietom, bo to często my towarzyszymy naszym partnerom czy bliskim na zakupach i chcemy dla nich tego, co najlepsze. 

Comments