Books #4: Alfabet Mody - Alicja Szubert-Olszewska

"Alfabet Mody" nie jest zwykłą encyklopedią zawierającą definicje rozmaitych elementów ubioru. Książka ta jest zbiorem felietonów zamieszczanych w  czasopiśmie "List do Pani" (pismo to jest wydawane przez Polski Związek Kobiet Katolickich, do tego zresztą jeszcze wrócę).
Autorka omawia zagadnienia dotyczące nie tylko odzieży i akcesoriów, porusza również kwestię ogólnie pojętej tradycji ubioru. 
Zdecydowanym atutem tej książki jest sięganie do polskiej historii i tradycji ludowych przy omawianiu poszczególnych zagadnień. Dzięki temu dowiadujemy się, że zdolności rodzimych hafciarek w niczym nie ustępowały haftom perskim czy tureckim, lub że fartuszek oprócz funkcji ochronnej pełnił też rolę wyznacznika pozycji społecznej, w zależności od użytych materiałów i zdobień; nie oznacza to jednak, że ośrodki znane z rozkwitu i dyktatury mody są pomijane. Każda z definicji opisana jest rzetelnie, począwszy od miejsca pochodzenia danego elementu, jego ewolucji na przestrzeni lat, aż po stan obecny, w sposób zwięzły i zrozumiały dla każdego czytelnika.
Bardzo przyjemnym dla oka uzupełnieniem książki są piękne, czarno-białe rysunki, przedstawiające omawiane zagadnienia. 

Jedynym i największym mankamentem "Alfabetu Mody" jest nachalny subiektywizm autorki. Szubert-Olszewska sprawia wrażenie osoby zamkniętej na nowości i oczywiste zmiany zachodzące w modzie: zamyka się w kokonie konserwatywnej poprawności, nostalgicznie wzdycha do długich sukien i parasolek chroniących bladość skóry (bo kremy z filtrem to zło), bije na alarm na widok krzyżyka w uchu nastoletniej córki, moralizuje i nawołuje do trzymania się kurczowo sztywnych, tradycyjnych zasad dress code'u, utrwala stereotypy płciowe. Z całym szacunkiem do ilości wiedzy zawartej w tej publikacji uważam, że tytuł "Alfabet Mody dla Przyzwoitych Katoliczek" byłby bardziej odpowiedni.


Comments

  1. That looks very awesome! :)
    x Dawn // wickedly-pleasant.blogspot.com

    ReplyDelete
  2. jestem bardzo bardzo na tak. chcę jąąąą! <3 :D

    ReplyDelete

Post a Comment